Teraryumlar ev ve iş yerlerini son zamanlarda süsleyen dekoratif, bir bakıma kara akvaryumu statüsünde olan ürünlerdir. Etkileyici ve hoş görüntüleri ile genellikle tercih edilir. Teraryumlar birçok farklı şekilde yapılabilir. Teraryumun içerisine konulacak ürünlere göre diğer malzemeleri de değişiklik gösterecektir. Eğer teraryumun içerisine canlı bir şey konulacak ise daha farklı ürünler kullanılır. Cam veya plastik gibi dayanıklı malzemelerle yapılır. Bu sayede daha uzun ömürlü olur. İç kısımlarında yapay zemin ya da doğal zemin malzemeleri kullanılır. Oluşturulurken amaçlanan içindeki canlıyı koruyacak doğal ortamı sağlamaktır. Öncelikle teraryumun içerisine ne konulacağına karar verilmeli ardından uygun malzemeler seçilmelidir.

Malzemeleri
Teraryum malzemeleri şunlardır;

Ufak Çakıl Taşları
Teraryum Toprağı
Renkli Deniz Kumu
Süs Eşyalar (Korsan Maket, Gemi, ev, köprü vb.)
Cam Fanus
Teraryum Bitkileri
Yapılışı
Evde teraryum yapılışı için malzemelerinizi edindiyseniz oldukça kolay olacaktır. Teraryum nasıl yapılır? Ben yapamam diye düşünmeyin. Aşama aşama ilerleyerek sizlerde yapabilirsiniz. İlkolarak cam veya plastik fanusunuzun zemininiteraryum toprağı ile kaplayın. Ama zeminin tamamını toprakla kaplamayın. Eğer fanusunuz yan tarafı açık ise arkasından ufak bir boşluk bırakmanızda fayda var. Boş kalan bölgeleri ve toprağın üst kısımlarını ufak çakıl taşları ile süsleyin. Bunun dışında ilk boş bıraktığınız yere teraryum denizi yapabilirsiniz. Su jeli adı verilen maddeyi bir cezve de eriterek, daha sonra taş tozu ile renklendirin. Ve yapılan denizin üstünü gemi, köprü gibi materyaller ile süsleyin. Harika bir görüntü yakalayacaksınız. Bunun dışında renkli deniz kumları da kullanın, canlılık katacaktır.
Ayrıca teraryum bitkilerine geçmeden önce fanusunuzun içine biraz daha toprak ekleyin. Teraryum içinde kullanılacak bazı bitkiler mevcuttur. Bunlar; aleovera, sukulent, yosun ve kaktüstür. Bunlardan birini kullanırsanız egzotik bir görüntü yakalarsınız. Farklı süs eşyalarıyla da istediğiniz görüntüleri oluşturabilirsiniz. Fanusun dışını da süsleyebilirsiniz. Elinizde mevcut olan materyalleri değerlendirebilir veya farklı ürünler olarak askıda teraryum veya masa üstünde kullanabileceğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. Bu zevkli teraryum yapılışını denemelisiniz.